TETİK PARMAK


Parmak fleksör tendonlarının tenosinovitidir. Lokalizasyonu MKF eklem üzerindeki A1 pulley bölgesindedir. A1 pulley MKF eklemlerin anteriorunda bulunan sert fibröz anüler bantlardır. Fleksör tendonların falanksa yakın seyretmesini sağlar. Tendon çevresinde fibrozis, konstriksiyon ve fibrokartilajinöz metaplazi ile sonuçlanır.
1Bu bölgede ağrı, hassasiyet, parmak fleksiyon ve ekstansiyonu sırasında takılma, tetiklenme ve kilitlenme mevcuttur. Nedenleri sıklıkla mesleki / uğraşsal travma ve aşırı kullanımdır. Ayrıca inflamatuar artritlerde, diabet ve hipotiroidili hastalarda da sıktır.
Tedavi yaklaşımı, el aktivitelerinin modifiye edilmesi, parmağın2 özellikle geceleri olmak üzere statik parmak atelinde istirahate alınması, sistemik nonsteroidal ilaç tedavisi, akut inflamasyon dönemi gerileyince fizik tedavi (terapötik ultrason, fonoforez) ve egzersiz programı uygulanması gibi yöntemleri içerir. Bir diğer tedavi seçeneği de tendon çevresine lokal steroid enjeksiyonu yapılmasıdır. Konservatif tedaviye yanıt vermeyen hastalarda tendon gevşetme operasyonu yapılabilir.

3

Bize Ulaşın

info@fizyoart.com

0212 534 44 00